Gebelik Ağrıları Ne Zaman Başlar?

Gebelik belirtilerinden en belirgin olanları arasında kasıklarda ağrı, şişlik, ve sertleşme oluşur. Şüpheleriniz varsa, mutlaka gebelik testi yapmalısınız. Gebelik kontrolü yapılmadan gerçekleşen ilişkiler sonrası hanımların hamile olduklarında en çok şüphelene bilecekleri bir diğer belirti de kasık ağrılarıdır.

Gebelik Ağrıları Ne Zaman Başlar?

Bir anda yapılan hareketlerden dolayı, bu süreçte şiddetli ve tek taraflı kasık ağrıları oluşur.

Bu ağrılar, genellikle rahmin yerinde bulunmasını sağlayan bağların gerilmesi ile oluşur.

Hamile bayan adaylarının genelini kıyaslarsak kasık veya kramp ağrıları görülmektedir. Tıpkı koku hassasiyeti, mide bulantısı dediğimiz olay da en çok görülen hamilelik belirtisi olarak kasık ağrıları görülmediği durumlarda bile, hamile olduğunuzu düşündüğünüz süreçten itibaren ağır ve ani hareketlerden uzak durmalısınız.

Gebelik belirtileri arasında yer alan vücut ısısının artması, vajina da renk değişikliği, tansiyon düşmesi, fazla uyuma isteği gibi belirtiler de vardır ancak bu belirtiler, gebelik daha olmadan da görülebileceğinden, en yaygın belirtilerden bir kaçı ise adet gecikmesi, koku hassasiyeti, kusma ve bir anda oluşan kasık ağrılarıdır.

Hamile kalınmasından itibaren birkaç gün sonrasında döllenmiş yumurta rahimde bulunan rahim duvarına tutunur. Gebeliğin ilk belirtilerinden olan kas kasılmalarının oluşmasına neden olur. Kas kasılmaları yumurta döllendikten bir sonraki 5 – 14 gün içerisinde vücudun her yerinde gerçekleşebilir. Kaslardaki kasılmaların adet dönemlerinde oluşan kramplarla, vajinal kanama da adetin başlangıcı ile kolayca karıştırılabilir.

Adet başlangıcında, adet düzenindeki değişimler, kullanılmakta olan doğum kontrol haplarının kullanılmaması ya da değiştirilmesi, enfeksiyon veya cinsel ilişki kökenli aşınma gibi daha farklı durumlar da bu belirtilere neden olabilir.

Hamileliğin ilk izlenimi, beklenen adet günün gecikmesi olarak gösterilebilir. Bununla birlikte, hamile olduğunuzu belirten bazı diğer belirtiler de bulunmaktadır. Ancak bunların hiç biri, hamile olduğunuzu anlamanız için yeterli değildir.

Hamilelik dönemince hamile kadınlarda en çok görülen şikayet kasık ağrıları, gebeliğin ilk dönemi ya da ilk haftasında başlayan ve doğuma kadar hiç bitmeyen bu şikayeti bazen görmemezlikten gelsek bile bazen ise kesinlikle takip edilmesi gerekli olan bir durumdur.

Gebe kalmak isteyen kadınlar hamile olup olmadığını hamileliğin ilk tetiklemerinden olan kasık, bel ve karın ağrılarından anlayabilirler. Yani daha Hamileliğin en başında oluşan bu ağrılar normal sayılır.

Genelde hamile kadında da görülebilir. Gebeliğin ilk haftalarında hissedilmeye başlanılan bu ağrılar, fetusun rahme yerleşimi sırasında bayanların vücudunda oluşan bu değişikliğe adapte olma sürecidir.

Bu süreçte rahmin irileşmesiyle bu rahmi tutmakta olan bağ dokular uzayıp genişlemektedir. Gebeliğin başında hissedilen bu tarz hafif kramp ve kasılma, şişme gibi ağrılar olabileceği gibi normaldir. Rahim büyüyen fetusa adapte olmak için kendini yineliyordur.

Gebelikte bir anda yapılan hareketlerle birlikte çoğu kez tek taraflı olan keskin ağrılar olabilir.Oluşan ağrıların nedeni rahmi yerinde tutmaya yarayan bağların gerilmesi dir. Bu ağrıların zararları olmamasına rağmen anlık hareketlerden kaçınmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir