Selülite karşı Kuru vücut fırçalama nedir? Nasıl yapılır?

Vücudunuzu, selülite yol açan ve çatlaklara kapıyı aralayan hasardan korumanın son metodu; dış etkenlere karşı ilk savunma hattınızı koruma altına almaktır. Cildimizdeki önemli bileşenleri kaybettiğimizde, serbest radikal veya enflamasyona neden olan hasara izin verdiğimizde dokularımız zayıflar, selülite ortam hazırlar. Hasarı dışarıda, suyu içeride tutmak istiyorsak stratum corneum’umuzun (epidermis tabakasının en üst kısmı) güçlü ve canlı olması gerekir. Stratum corneum’daki hücreler yaşlandıkça ve buna bağlı olarak kurudukça cilt bariyer fonksiyonunu kaybeder. Ne yazık ki, yaşlandıkça hücre yenileme hızımız azalır. Stratum corneum suyu hiçbir şekilde tutmayan hücrelerle dolar. 20 yaşına geldiğimizde ve nadiren daha erken, cildimize biraz destek vermek gerekli hale gelir.

Vücut Yenilenir

Bu bariyeri güçlendirmenin en düzgün ve iyi yolu soyma işlemi yapılmasıdır. Yani yüzeyde var olan etkisiz ve ölü olan hücrelerin ortadan kaldırılması işlemidir. Bu vücudun yenilerini üretmesi adına sinyal vermektir. Bu sayede cildin yüzey kısmı; etkin, nemli ve genç olan hücreler ile dolar. Sağlıklı ve parıldayan bir cilde sahip olmak için Stratum corneum’un genç hücreler ile dolması gerekir. Soyma işlemi yapılmadığından ölü ve yaşlı olan hücreler birikerek soluk ve donuk bir cilt rengine neden olur. Vücuttaki selülitler ve yüzde bulunan kırışıklıklar gibi sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Soyma işleminin lif tarzı sert bir sünger, doğal kıl ile yapılmış olan fırça veya kayısı tohumu ve jojoba taneleri gibi hassas ama aşındırıcı maddeler içeren nazik temizleyici tarzı şeylerin kullanılması ile gerçekleştirilmesi gerekir. Her iki günde bir kez veya her gün banyonun öncesinde mekanik soyma işlemi yapmak, sadece cildinizi soymak ve kan akışını hızlandırmak için değildir. Ayrıca duş sonrasında selülitlere karşı sürülen her tarz ürünün daha çabuk emilmesini sağlamak adına da gerekli olan bir yoldur.

Selülit Fırçalama Toksinlerin Atılmasına Yardımcı Olur

Çatlak ve selülit problemi var olan ciltlerde en etkili ve faydalı olan soyma işlemi kuru cildin fırçalanması işlemidir. Bu işlemin düzenli şekilde yapılması sadece ölü olan hücrelerin ortadan kaldırılması için yaramaz. Ayrıca etki olan bölgede kan akışını arttırır ve lenf sisteminde var olan toksinlerin ortadan kaldırılmasına da yardımcı olur. Cildinizi günde bir kere banyo öncesinde selülitlerin fırçalaması gerekmektedir. Fırçanın doğal kıllardan yapılmış olması önemli bir detaydır. Fırça problemli olan bölgeye kalbe doğru bir veya iki kez sürtülmelidir. Örneğin; popo ve basenden yukarıya doğru fırçalama yapılmalıdır. Mide kısmında biraz daha nazik bir şekilde saat yönünde dairesel şekilde fırçalama yapılmalıdır. Selülit fırçalama seansında yapılan duşun sonrasında besleyici, canlandırıcı ve nemlendirici olan vücut kremleri kullanılmalıdır. Selülit fırçalama selülit tedavisinde etkili olan bir metodudur. İlk olarak soyucu bir etki gösterir. İkinci olarak da damarların canlanmasını sağlar. Son olarak da cildin fırçalanması lenf sistemini uyarmaktadır. Toksin ve atık maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Nemlendirici Sabun Kullanın

İnsanların birçoğu çatlak ve selülit oluşumunu hazırlayacak olan nemsiz bir cilde sahiptir. Düzgün bir nemlendirici yıpranmış ve kuru cildin yüzeyine uygulandığında dokuların hepsini doldurur ve güçlendirir. Böylelikle cildin koruyucu olan kılıfına destek vermiş olacaktır. İdeal olan bir nemlendirici anti enflamatuvar ve antioksidan maddeler içerir. Selülit tedavisinde kullanılacak olan nemlendiriciler, acı biber ve kırmızıbiber gibi kan akımına destek sağlayan maddeler de içermektedir. Ayrıca cildin yüzey kısmını yıpratıcı olan malzemeler kullanmak ve fazla temizleme işlemi yaparak kurumadan kaçınmakta oldukça önemlidir. Olabildiğince cilde nazik ürünler sürmek gerekir. Cildin dokusu tahriş olmuşsa ve kuru ise duş esnasında nemlendirici olan sabunların kullanılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir